عماد فایز مغنیه (۷ دسامبر ۱۹۶۲ - ۱۲ فوریه ۲۰۰۸) معروف به حاج رضوان از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان بود که در ۲۳ بهمن ماه ۱۳۸۶ (۱۲ فوریه ۲۰۰۸) در انفجاری در دمشق ترور شد او در لیست تروریست‌های تحت تعقیب اتحادیه اروپا[۲] قرار داشت.   و همچنین در لیست تروریست‌های کشور ایالات متحده آمریکا، برای کشتن وی پنج میلیون دلار جایزه تعیین شده بود.  مغنیه در ۲۰ سال گذشته از هدف‌های اصلی سرویس‌های امنیتی آمریکا بوده‌است و سیا رسما ۲۵ میلیون دلار پاداش برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری مغنیه شود، در نظر گرفته بود.

عماد مغنیه در ۷ دسامبر سال ۱۹۶۲ (میلادی) در روستای «طیر دبا» در شهر صور در جنوب لبنان متولد شد. پدرش شیخ جواد مغنیه از علمای برجسته شیعه لبنان بود. جهاد و فؤاد دو برادر وی بعدها در جنگ‌های لبنان و اسراییل کشته شدند. خانواده‌اش پس از مدتی از صور به ضاحیه جنوبی بیروت مهاجرت کردند و در آنجا عماد تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را گذراند و پس از آن وارد دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) شد.

پس از محاصره سه ماه بیروت، مبارزان فلسطینی از لبنان خارج شدند، ولی عماد مغنیه به مقاومت اسلامی (جنبش امل) پیوست. این جنبش توسط امام موسی صدر و مصطفی چمران تأسیس شده بود.

او در زندگی، سخت از مصطفی چمران تاثیر پذیرفته بود و خود را شاگرد وی می‌دانست.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 بهمن 1388    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: شهداء،     |
نظرات()