در این گفتار سعی داریم با پرداختن به برخی از ویژگی های منافقان در قرآن کریم، آنها را بهتر بشناسیم تا مراقب نفوذ آنها باشیم و نیز فریب ظاهر آنان را نخورده و دوباره با طناب این فتنه گران به چاه نرویم و با خوش خیالی و اعتماد به آنان و به بهانه اینکه اینها زمانی در متن انقلاب بوده اند و یار امام بوده اند و با امام در نجف و پاریس و هواپیما بوده اند ، تصور نکنیم که اینها دوست و خودی هستند ، هر چند اینها هم از اعضای این ملت و خانواده بزرگ ما هستند بااین حال باید مراقب اعمال و رفتارشان بوده و جلوی فتنه های بعدی را سد نمود. کما اینکه رهبر معظم انقلاب در مناسبتهای مختلف از بعد از انتخابات تا کنون سعی در افشای این گروه و تذکر به آنها و دعوت از آنها برای کنار گذاشتن عناد و لجاجت با ملت را دارند.

منافق کیست و نفاق به چه معناست
؟ *

منافق همانند موش صحرایی است که برای لانه اش دو راه قرار می دهد و یکی از آن دو را باز می گذارد و از آن رفت و آمد می کند و دیگری را بسته نگه می دارد. هر گاه احساس خطر کند، با سر راه بسته را باز کرده و می گریزد. نام سوراخ مخفی موش "نافقاء" است که کلمه "منافق" نیز از همین واژه گرفته شده است.

نفاق دارای معنای گسترده ای است و هر کس که زبان و عملش هماهنگ نباشد، سهمی از نفاق دارد. در حدیث می خوانیم: اگر به امانت خیانت کردیم و در گفتار دروغ گفتیم و به وعده های خود عمل نکردیم، منافق هستیم؛ گر چه اهل نماز و روزه باشیم.۱ تظاهر و ریاکاری نیز نوعی نفاق است.

 برخی از ویژگی های منافقان در قرآن کریم

منافقان افرادی هستند که در ظاهر خود را مومن و مصلح نشان می دهند ولی در باطن ایمان ندارند؛ با افراد بی دین، رفت و آمد و خلوت می کنند؛ نمازشان با کسالت و انفاقشان با کراهت است؛ نسبت به مومنان عیب جویند؛ از جبهه و جهاد فراری و از خدا غافل اند؛ افرادی یاوه سرا، ریاکار، شایعه ساز و علاقه مند به دوستی با کفارند؛ ملاک علاقه شان کامیابی و ملاک غضبشان، محرومیت است؛ نسبت به پیشرفت مومنان نگران، ولی نسبت به مشکلاتی که برای مسلمانان پیش می آید شادند؛ امر به منکر و نهی از معروف می کننند.

خداوند بزرگ در سوره های بقره‏، منافقون، احزاب، توبه، نساء و محمد سیمای منافقان را به تصویر کشیده است . برخی از این ویژگیها را  مرور می کنیم:

 1) تذبذب و عدم ثبات

یکی دیگر از صفات منافقان حالت تذبذب و عدم ثبات عقیده آنهاست . خداوند در سوره نساء می فرماید : منافقان میان كفر و ایمان متحیّر و سرگردانند ، نه [ با تمام وجود ] با مؤمنانند و نه با كافران . و هر كه را خدا [ به كیفر اعمال زشتش ] گمراه كند ، هرگز براى او راهى [ به سوى هدایت ] نخواهى یافت.

دلیل این حالت منافق این استکه منافع خود در هر دو جهت را جستجو می کند و لذا نمی تواند تصمیم بگیرد با کدام گروه باشد و مرز و جبهه خود را مشخص نمی کند. در ظاهر با مومنان و در باطن دلش با کافران است. جسمش در جامعه مومنان و روحش در وادی کفار پر میزند.

مُّذَبْذَبِینَ بَیْنَ ذَلِكَ لاَ إِلَى هَؤُلاء وَلاَ إِلَى هَؤُلاء وَمَن یُضْلِلِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ سَبِیلاً  . نساء – 142

در فتنه اخیر نداهای رهبر و بزرگان بسیاری را شنیدیم که از برخی خواص خواستند تا سکوت خود را بشکنند و خط خود رااز غرب و آمریکا جدا کنند که البته خداوند به دلیل اینکه این افراد دلهایشان بیمار است هرگز آنها را موفق و به راه راست هدایت نخواهد کرد.

2) اختلافات شدید و نفاق و درگیری داخلی

از آیات دیگر قرآن که به بررسی صفات منافقین پرداخته سوره مبارکه " حشر " است . حضرت حق در آیه 14 این سوره می فرماید : لا یُقَاتِلُونَكُمْ جَمِیعاً إِلاَّ فِی قُرًى مُحَصَّنَةٍ أَوْ مِنْ وَرَاءِ جُدُرٍ بَأْسُهُمْ بَیْنَهُمْ شَدِیدٌ تَحْسَبُهُمْ جَمِیعاً وَقُلُوبُهُمْ شَتَّى ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یَعْقِلُونَ

اختلافات بین اینها بسیار شدید است . وقتی به آنها می نگری می پنداری که وحدت دارند و در بین خود زیاد لاف دلاوری می زنند ولی از رویارویی با شما مومنان می ترسند . آنها را متحد و همدست می پنداری در حالیکه دلهایشان پراکنده است و این به دلیل آن است که آنها تعقل نمی کنند یا به عبارتی دیگر عقل ندارند.

اگر نگاهی به زد و خورد سبزها بعد از انتخابات نگاهی بیفکنیم متوجه می شویم که اینها در داخل به شدت با هم اختلاف دارند و این هم از وعده های خداوند است که منافقان را به دلیل تشتت افکار و دلهایشان هرگز بر مومنان پیروز نگرداند. این نفاق و اختلاف بین جبهه باطل منحصر به بعد از انتخابات نبوده و همه کسانی که در این سی سال به خصومت با انقلاب و راه امام برخاسته اند به همین سرنوشت دچار شده و آواره کشورهای غربی و اروپایی شده اند.کافی است که سری به سایتهای خبری بزنید تا عمق فاجعه و اختلاف سران فتنه و رهبران آنها رادر لندن و امریکا و فحش پرانی های آنها به یکدیگر را دریابید، تا جایی که سایت وزارت خارجه اسرائیل! وارد میدان می شود و آنها را به خویشتنداری دعوت می کند!

3) ترس و وحشت از مومنان و عدم خوف از خداوند

یکی دیگر از صفات منافقان که در چند آیه به آن اشاره شده ترس و وحشت از مومنان و سرکشی و عدم خوف از خداوند است. این خصلت از سویی به نفع مومنان است و خداوند در 2 آیه یک جا در سوره حشر و دیگری در سوره احزاب و در هر دو مورد در باره منافقان می فرماید :" و قذف فی قلوبهم الرعب " یعنی خداوند در حمایت از گروه مومنان ،  در دل منافقان ترس و وحشت افکند .

و در آیه 13 همین سوره می فرماید: لَأَنتُمْ أَشَدُّ رَهْبَةً فِی صُدُورِهِم مِّنَ اللَّهِ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَّا یَفْقَهُونَ

ترس آنان از شما در دل هایشان بیش از ترس از خداست ; چون آنان قومی هستند كه [ حقایق را به خاطر كوردلى] نمی فهمند.

در سوره احزاب می فرماید :

و خدا  آنان را در حالى كه به پیروزى و غنیمت دست نیافتند با خشم و اندوهشان برگرداند ، و خدا [ سختى و مشقت ] جنگ را از مؤمنان برداشت ; و خدا همواره نیرومند و تواناى شكست ناپذیر است . و ( خدا ) كسانى را از اهل كتاب كه گروه هاى دشمن را پشتیبانى كردند از قلعه هاى محكم و استوارشان پایین كشید و در دل هایشان ترس و بیم افكند ، گروهى را می  كشتید و گروهى را اسیر می  كردید ...

یکی از مشاهد ترس و خوف منافقان در روز 22 بهمن به اعتراف خودشان:

خبرگزاریها: " یكی دیگر از حامیان این جریان ضمن توصیف حضور خود در میدان آزادی و اینكه در میان آن جمعیت امكان عرض اندام نداشته است، می نویسد: «واقعا كم نبودن اینهایی كه خانوادگی اومده بودن، پرچم ایران دستشون بود، ...و  داد می زدن:مرگ بر منافق! دردناك بود كه بچه پنج، شش ساله شون مثلا ما رو نگاه می كرد و پرچمشون رو تكون می داد:مرگ بر تفاقق(یه چی تو همین مایه ها)

دردناک‌تر اینکه نفرت رو می‌شد توی تمام چشم آدم‌های شهر دید امروز. می‌ترسم،از اینکه قرار باشه تنها وحدتمون همین باشه، همین نفرت، بدجوری می‌ترسم."

چه کسی ترس از یک بچه 5 ساله که شعار مرگ بر منافق را در دل منافقان انداخت؟ جز خدا؟

 بیاد بیاوریم که امام (ره) فرمودند : 22 بهمن یوم الله است . این جمله معنی و باطنی عمیق دارد. 22 بهمن روز عادی نیست و روز تحقق وعده حق است و روز خداست . خدا در این روز مومنان را یاری داد و در دل منافقان رعب و وحشتی افکند که خود منافقان به آن اقرار کردند. کم نبودند کسانیکه به نیت تخریب و سرنگونی نظام در این روز ظاهر شدند اما هیچ کدام نتوانستند حرکتی بکنند و سرانشان نیز با پوشش زنانه گریختند . این همان وعده الهی و مفهوم " یوم الله " است. و خداوند وعده داده که اگر او را یاری کنید ، خداوند نیز شما را یاری می نماید و گامهایتان را استوار می گرداند.

شاید این سطور  بتواند تاحدی جبهه حق و باطل را تبیین نماید.

4) خودداری ازانفاق در راه خدا  و عدم اهتمام به امور مسلمین

یکی دیگر از صفات منافقین این است که از کمک مادی به مومنان روی می گردانند. زیرا دوستی و ولای اینان با کافران است هر چند جسمشان در بین مسلمانان است و  به مسلمانان سوء ظن دارند و برای کسب حمایت و دوستی به دنبال کافران هستند.

خداوند در این خصوص در سوره منافقون آیه 7 می فرماید:

"فقط آنانند كه می  گویند : به كسانى كه نزد پیامبر خدایند ، انفاق مكنید تااز پیرامون او ] پراكنده شوند . در حالى كه خزانه هاى آسمان ها و زمین در سیطره خداست ، ولى منافقان نمی  فهمند ."

و در سوره یس می فرماید اگر به اینها بگویید از آنچه خداوند به شما داده به گرسنگان انفاق کنید در پاسخ می گویند: "آیا كسانى را اطعام كنیم كه اگر خدا می  خواست آنان را اطعام می  كرد ؟ [ پس گرسنگى را خدا بر آنان خواسته است ]ولى شما [ اى كفرپیشگان ! ] جز در گمراهى آشكارى نیستند ".

بیاد بیاوریم کسانی که شعارهای نه غزه نه لبنان را سر دادند چه کسانی بودند؟

چه کسانی می گویند که نباید ازمردم جنگ زده و تحت اشغال فلسطین و جنوب لبنان حمایت و دفاع کنیم؟ آیا اینا بوقهای اسرائیل و آمریکا در کشور نیستند؟ آیا این حرف دیکته شده اربابان اسرائیلی و آمریکایی نیست؟

5) فسادگری در زمین به اسم اصلاح طلبی

 " هر گاه به آنان (منافقان) گفته شود در زمین فساد نکنید، می گویند؛ همانا ما اصلاحگریم."۵

نفاق عامل فساد در زمین است و منافق نیز با اعمال خود در زمین فسادگری می کند؛ منافق با ادعای اصلاح طلبی، درصدد تحمیق مردم و توجیه خلافکاری های خویش است.

http://www.saramomeni.blogfa.com/

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 بهمن 1388    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: سیاست(تحلیلی)،     |
نظرات()