غلامحسین الهام عضو حقوقدان شورای نگهبان كه شب گذشته در جلسه هفتگی انصار حزب‌الله سخن می‌گفت با تاكید بر اینكه نباید مرعوب شخصیت افراد شویم، گفت: آقای هاشمی شخصیتی دارد در 57 كه بحث های عدالت اجتماعی و غیره را پیگ?ری می‌كند، یك شخصیتی دارد در دهه آخر 60، همین آدم را در76 ارزیابی كنید، از 83 كه دوباره به صحنه باز می گردد بازهم ارزیابی كنید، ببینید كه این یكی منحنی خطی است یا سینوسی است.
وی با اشاره به تغییر گفتمان‌ها در شخصیت‌ها و با بیان اینكه انقلاب با نوساناتی مواجه شده است، افزود:این مشكلی است كه ما داشتیم، خیلی آدم ها تند تند تغییر گفتمان و فكر دادند اما بر اساس شرایط خود را همان آدم قبلی نشان دادند، اعتبارشان را از امام (ره) گرفتند ولی حركتشان حركت قبلی نبود. گفتند ما در پرتو امام بزرگ شدیم، ما در محضر امامیم، آمدند جلوتر دیدند هیچ نسبتی رفتارشان با امام ندارد، این دوگانگی و نفاق است، ما مشكلی داشتیم كه عده‌ای تلاش كردند بر اساس فضا خود را به گونه ای نشان دهند كه جلب رای بكند در عمل راه دیگری رفتند.

*خمینی بسیجی‌ها را مایه فلاح كشور دانست اما هاشمی آنها را بیل به دست نامید

الهام در ادامه با بیان اینكه امام فرمود بسیجی ها مایه فلاح كشورند، اما هاشمی آنها را بیل به دست و جولونبر نامید، گفت: در عمل شاهد بودیم در دوره سازندگی و اصلاحات به نحو تكاملی خط تغییر نظام از درون دنبال شد، اشكال مختلف، یك وقت امام گفت تفكر بسیجی ابزار فلاح و رستگاری كشور است، یك وقت بعد از امام اوایل دهه هفتاد یادتان هست كه آقای هاشمی در نماز جمعه گفت، حزب اللهی های جولونبر، بسیجی های چسبیده به بیل، تفكر بسیجی تفكر نوك دماغ بین است و فهم سازندگی را ندارد، لذا باید حذف شوند تا كشور پیشرفت كند، به تدریج دیدیم كه ارزشها چیزهای دیگری شد، در سیاست خارجی مسایل به گونه دیگری بروز كرد جلوتر آمدیم در اصلاحات شفاف تر شد، گفتند ولایت فقیه، شورای نگهبان، بسیج و غیره این سمبل های اساسی را تخطئه كردند و می خواستند حذف كنند، بعد به تدریج گفتند ما به سمت فرهنگ تغییر نظام می‌رویم كنش‌های جابجایی نظام كه نظام اسلامی به نظام دموكراتیك تبدیل شود،
عضو شورای نگهبان در ادامه با اشاره به انتخابات گذشته بیان داشت: سوالهای احمدی نژاد در مناظره، مرزها را مشخص كرد، احمدی‌نژاد سوال كرد كه آقازاده‌های آنها چه می‌كنند، اموال و املاك اینها از كجاست؟ اینها همه در حد پرسش مطرح شد و همین پرسش جرقه را زد و مرزبندی ها مشخص شد و آن گفتمان خود را در برابر این گفتمان باخت چون تصنعی بود و به چیز چیز افتاد. یعنی همه چیزشان فروریخت.

موسوی از نظر فكری در جبهه هاشمی قرار گرفت
عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به بیانیه‌های موسوی، تصریح كرد: اولین بیانیه موسوی این بود كه می خواهم ارزش های امام را به سفره مردم بیاورم، به جای نفت، خوب این خوب است، اما خیلی زود این چالش گفتمانی به دولت مستقر كشانده شد یعنی همه تلاش ها معطوف شد به نفی دولت موجود، این اولین پرسش برای ما بود، آن كسی كه دغدغه خط امام دارد نگران گفتمان انقلاب است چرا بعد از دو دهه می آید در دوره ای كه این شعارها زنده شد، موسوی از نظر فكری در جبهه هاشمی قرار گرفت و از او حمایت كرد.
وی افزود: خوب اگر دغدغه اندیشه امام دارید چرا آن روز كه اندیشه امام در خطر بود، در آن جبهه بودید حالا وقتی آمده ای كه مردم به این گفتمان امید پیدا كرده اند، در حالی كه این امید ایجاد شده است، دولتی برآمده با همین پرچم و شما هم درست در مقابل همین دولت صف آرایی كردید این دولت كه همان گفتمان امام را داشت.


زمانی كه برخی فهمیدند رای ندارند به نامه تهدیدآمیز به رهبری اقدام كردند

الهام آشفته كردن جامعه را فاز دوم فتنه گران بعد از عدم تمكین به رای مردم دانست و گفت: همسر همین آقایی كه نامه را نوشت گفت اگر موسوی برنده نشد به خیابانها بریزید، ناشی گری كرد، بی بی سی هم همین را می گفت؛ این واقعیت نشانگر یك برنامه هدفمند كه نقش یك كودتا را به جای انتخابات بازی می‌كرد، بود.

امام سوزی واقعی روز قدس بود نه 16 آذر

الهام در ادامه با اشاره به حوادث روز قدس، گفت: من در برابر اتفاقات روز قدس، 13 آبان و 16 آذر را چندان مهم نمی دانم، اینها امام را روز قدس سوزاندند، تصویر امام را در 16 آذر به آتش كشیدند ولی فكر امام را در روز قدس به آتش كشیدند امام سوزی روز قدس اتفاق افتاد، برخی‌ها عمق كینه‌شان را به مردم و انقلاب اسلامی در روز 16 آذر بروز دادند.

احمدی نژاد برای ما هنوز احمدی نژاد است
این عضو شورای نگهبان در ادامه با بیان اینكه می خواهند عبور از احمدی نژاد را در فاز بعدی از سناریو مطرح كنند، در حالی كه احمدی نژاد نقش سرباز مهمی در خنثی سازی این فتنه بازی كرد، ابراز داشت: من احمدی نژاد را یك سرباز ملی می دانم كه رهبری را خرسند كرده است، رهبر نباید در خاكریز جلو باشد، باید حواسمان به همه ابعاد قضیه باشد. یك حرف هم داریم با خود احمدی نژاد كه چیزی كه ایشان به دست آورده یك ودیعه الهی است و باید از آن حفاظت شود حفاظت از به دست آوردن مهم تر است همان عدالت و مبارزه بافساد باید جدی پیگ?ری شود، یك دولت پاك و مطهر و احمدی نژاد هنوز هم همان شاكله را برای ما دارد و حفظ كرده و همان حمایت ملت هم وجود دارد.
وی در ادامه گفت: من این حرف را از این جهت می گویم كه الان یك عده ای برون رفت از این مسایل را عبور از احمدی نژاد میدانند، این همه تلاش كردیم حالا می گویند احمدی نژاد را فراموش كنید، یا اینكه اسم احمدی نژاد را نیاورید، یك آقازاده ای كه اصلا از آقازاده ها هم جلوتر رفت، گفت عامل فتنه احمدی نژاد است، من یاد صفین می افتم، گفتند آن كسی كه عمار را كشت علی بود كه او را به جنگ فرستاد در حالی كه لشكر شام قاتل عمار بود، این ملاك حق و باطل است، حالا هم این آقازاده این چرت ها را می گوید.

هاشمی همواره دنبال این بود كه شورای نگهبان را دور بزند

الهام در ادامه درباره طرح موسوم به كمیسیون ملی انتخابات نیز گفت: الان یك پروژه ای كه در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و می خواهند یك كمیسیون انتخابات تشكیل دهند از این قرار است كه این یكی از آن فتنه هاست كه عرض كردم و دنباله طرح كودتا است نه از دوره فتنه اخیر كودتای سبز بلكه از دوران اصلاحات و خاتمی، آقای هاشمی همواره دنبال این بود كه شورای نگهبان را دور بزند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: در انتخابات هم به عنوان منجی آمد گفت بیایید مجمع تشخیص موضوع را حل كند، ولی تلاش اینها بیهوده است.
وی افزود: یك طرحی داده شد برای تجمیع انتخابات، خوب به مجلس رفت و تصویب نشد، این نامه ای كه وزیر وقت كشور نوشت یك قسمتی از آن همین است، فكر هم دادند كه مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به این طرح تحقیق كند، یك سری مسایل هم كه شفاف سازی كنیم برای هزینه های انتخاباتی و از این قبیل حرف ها هم زده شده است.
الهام ادامه داد: به یكباره از آن نامه طرحی در آوردند مبنی بر حذف شورای نگهبان از انتخابات، این نبوده است، گفته اند شورای نگهبان را دور بزنیم و یك كمیسیون انتخابات تشكیل دهیم، این برای همیشه خلاف قانون اساسی است.
وی در پایان گفت: خواسته غربی ها به خصوص فعالین حقوق بشری حذف شورای نگهبان و نهادهایی است كه از نظام حراست می كند، مطمئن باشید در این طرح ها موفق نخواهند شد، چون شورای نگهبان تایید نمی كند، مجلس هم رای نخواهد داد و مهمتر از همه اینها جایگاه رهبری این موارد را تایید نمی كند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 اسفند 1388    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: سیاست(تحلیلی)،     |
نظرات()