آیت الله محمدتقی مصباح یزدی از جمله علمای برجسته ای است كه در سال های اخیر مباحث و مطالب زیادی را درباره تبیین اندیشه های امام خمینی(ره) و نیز اصول و اساس حكومت اسلامی ارائه كرده است. نحوه پردازش این مسائل و نیز نگاه ژرف این عالم دینی به این مقوله های مهم و تاثیرگذار همواره با استقبال و تمجید بسیاری از شخصیت های دینی و سیاسی كشورمان از جمله مقام معظم رهبری، علامه طباطبایی و شهید بهشتی همراه بوده است اما به همین میزان، افرادی نیز بوده اند كه بنا به برخی دلایل در سال های اخیر سعی در تخریب شخصیت وی داشته اند. تا جایی كه اخیراً برخی اشخاص تفكرات وی را مغایر دیدگاه های امام(ره) معرفی كرده اند. در این باره حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان كه از نجف اشرف تا آخرین لحظات حیات حضرت امام(ره) در دفتر بنیانگذار انقلاب فعال بوده مطالب تازه ای را عنوان كرده است.
    رحیمیان در مورد نظر حضرت امام خمینی(ره) درباره آیت الله مصباح گفت: امام(ره) نسبت به تاسیس برخی مدارس و مؤسسان برخورد منفی داشتند، مثلاً در قبال پیشنهادی كه از سوی آقای منتظری خدمت امام(ره) نقل كردم كه امام(ره) ۱۰ میلیون تومان كمك كند تا یكی از مدارس توسعه یابد و سالن ساخته شود، امام(ره) نه تنها جواب مثبت ندادند بلكه چند بار تكرار كردند، «من خوف این را دارم كه. . . » به شدت برخورد منفی كردند. وی افزود: امام(ره) همچنین در پاسخ نامه یكی از مراجع فعلی كه استجازه كرده بود از وجوهات برای ساختن مدرسه علمیه استفاده شود، باز هم با تعبیر تندی جواب منفی دادند. یا در پاسخ به استجازه برای تاسیس كتابخانه مذهبی، فرمودند: «من چه می دانم می خواهند چه كتابهایی در آنجا تهیه كنند» و به این ترتیب جواب منفی دادند.
    حجت الاسلام رحیمیان تصریح كرد: اما با توجه به همه حساسیت و تحفظی كه در این موارد داشتند، تا آنجا كه به یاد دارم، درخصوص مؤسسه تحت مدیریت آیت الله مصباح تنها موردی بود كه امام(ره) علاوه بر شهریه عمومی كه برای طلاب پرداخت می كرد، هزینه و بودجه مؤسسه را هر ماه طی صدور چكی به نام آقای مصباح پرداخت می كردند كه این مطلب حكایت از اطمینان كامل امام(ره) به عملكرد علمی و سیستم آموزشی آقای مصباح داشت.
    نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: نسل انقلاب هیچگاه مناظرات آقای مصباح با سران كمونیست و ماركسیست و تفوق و قدرت علمی ایشان را كه اوایل پیروزی انقلاب از سیمای جمهوری اسلامی پخش می شد، فراموش نخواهد كرد. تبحر و تسلط كم نظیر آیت الله مصباح در تمام معارف و علوم اسلامی از ایشان شخصیتی ساخته كه رهبر انقلاب، ایشان را پركننده جای خالی علامه طباطبایی و شهید مطهری دانستند. عمده آثار و كتابهای علمی آقای مصباح تبیین ناب اسلام ناب و تفكر امام(ره) است، به گونه ای كه مباحثی از قبیل حكومت اسلامی و ولایت فقیه در آثار ایشان درخشش خاصی دارد و این از عجایب روزگار ما است كه شخصیتی را كه در عمده آثارش اصول خط امام(ره) از قبیل عدم جدایی دین از سیاست و ولایت فقیه موج می زند، متهم به ارتباط با جریان منحرفی می كنند كه نماد جدایی دین از سیاست است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 خرداد 1389    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: سیاست(تحلیلی)،     |
نظرات()