پاسخی به یك همكلاسی

دکتر مهدی کوچک‌زاده

آقای علی مطهری

سلام علیكم


مكتوب شما را در اعتراض به عكس العمل نمازگزاران جمعه در سالگرد رحلت امام "ره" به سخنرانی سید حسن آقای خمینی در رسانه ها خواندم (اینجا) . گرچه شما فرزند مرد بزرگی هستید كه امام ایشان را حاصل عمر و پاره تن خود نامید ولی از آنجا كه در مطالبی كه در یادداشتتان نوشته اید با توهین به جمع كثیری از مومنان نماز گزار و و مقدسات آنان و رئیس جمهور قانونی كشور رعایت چنین جایگاه و منزلتی را ننموده اید و با یاد آوری این مثال بر گرفته از قرآن، بدون آنكه قصد شبیه سازی تاریخی داشته باشم!، "پسر نوح با بدان بنشست/ خاندان نبوتش گم شد"، ضمن ارئه پاسخ به مكتوب شما در راستای دفاع از مقدسات متذكر می شوم كه تنها فرزند بزرگان بودن برای عاقبت خیر كافی نیست!


علی آقا آیا اجازه دارم به عنوان همكلاسی سالهای دور خودم و نه فرزند شهید بزرگوار آیت الله مطهری، من هم شما را به كودك عزیز كرده خانواده ای تشبیه كنم كه با سوء استفاده از جایگاه والای پدرش و خوردن نان برادر همسری رییس مجلس و... بدون آنكه اندكی تأمل كند هر تهمت و ناروایی را نثارمومنان نمازگزار و مقدسات نظام و رئیس جمهور قانونی كشور می كند و انتظار دارد مورد تشویق هم قرار بگیرد؟. خدا كند رئیس دستگاه قضا در رو دربایستی برادرشان نمانند و شما را برطبق صریح قانون به واسطه توهین هایی كه كرده اید حداقل مورد پرسش قرار دهند و به شما بیاموزند میان حریت و انتقاد و آزادی بیان و توهین و هتاكی فاصله بسیار است.


همكلاسی قدیم! آیا براستی سید حسن خمینی كه البته به عنوان نوه امام از صمیم قلب مایلیم عزیز و محترم بماند در كدام صحنه انقلاب دارای سوابقی است كه حالا شما مدعی هستید از صحنه حذف شده است؟ و آیا می توان گفت حق اظهار نظر از ملیونها مردمی كه برای اظهار نظر تریبون نماز جمعه را در اختیار ندارند، سلب شده است؟! آیا فكر نمی كنید ملت طی ماههای بعد از انتخابات عملا سخن سید حسن خمینی را شنیده بود ولی ایشان هیچگاه برای شنیدن پاسخ مردم در دسترس آنها نبودند و از اینرو مردم در اولین فرصتی كه دیدار ایشان برایشان میسر گردید پاسخ خود را به ایشان منتقل نمودند. آقای مطهری كافی بود یك لحظه به یاد می آوردید كه یكسال قبل مانند سالهای قبل تر همین مردم با نهایت احترام به سخنرانی نسبتا طولانی سید حسن آقا در نمونه دیگر همین مراسم گوش دادند و به این سرعت آنچه رخ داد را حمل بر نبود آزادی بیان نمی كردید!


آقای مطهری شما در پاراگراف پایانی نوشته تان با فرضی غلط مبنی بر اینكه "آقایانی اصرار به شبیه سازی حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند" بی محابا به مومنان نمازگزار در روز جمعه توهین كرده اید و آنان را به سپاهیان عمر سعد و ابن زیاد تشبیه و سیدحسن خمینی را در جایگاه امام حسین"ع" نشانده اید، گرچه به خیال خودتان با آوردن عبارت "آیا صحیح می دانند" تلاش نموده اید از زیر بار عواقب چنین توهین بزرگی به مومنان فرار كنید كه امیدوارم در جای خود دادستان محترم به این هتاكی های شما برای رد این نظریه كه، این شمایید كه كودك عزیز كرده اید، رسیدگی عاجل بنمایند. اما آقای مطهری اگر از عوام انتظار نباشد از شما به عنوان یك تحصیل كرده در الهیات و فلسفه انتظار می رفت كه فهمیده باشید كسانی كه در سخنانشان به افراد یا وقایعی در صدر اسلام و یا از قرآن اشاره كرده و یا می كنند قصدشان بر خلاف نظر شما شبیه سازی برخی چهره های امروز در عرصه سیاست با نظایرشان در صدر اسلام نیست، هرچند در برخی موارد چندان هم بی شباهت نیستند!، بلكه از نقل چنین مستندات تاریخی یا قرآنی هدف ارائه نمونه هایی است كه نشان می دهد "گذشته درخشان تضمین كننده عاقبت خیر است" را نمیتوان به عنوان یك اصل همیشگی و عمومی و لا یتغیر پذیرفت و یا " داشتن رابطه نسبی یا سببی با افراد بزرگ و خوش عاقبت موجب بزرگی و خوش عاقبتی است " را نیز نمیشود اصل دانست كما اینكه در تاریخ اسلام بزرگانی مثل طلحه و زبیر علیرغم داشتن حسن سابقه دچار عاقبت سوء شدند كه همه باید از آن به خدا پناه ببریم. و یا اینكه خداوند در پاسخ در خواست حضرت ابراهیم برای ادامه یافتن ولایت در خانواده او می فرماید لاینال عهدی الظالمین. ملاحظه می فرمایید كه اشاره به چنین مستندات تاریخی و قرآنی كه نمیتواند مورد انكار هیچ مسلمان معتقدی قرار گیرد، موجب ابطال اصول ساختگی و دروغینی است نظیر "گذشته درخشان تضمین كننده عاقبت خیر است" و به هیچوجه شبیه سازی تاریخی مدنظر بزرگانی كه بدین مستندات استناد كرده اند نبوده است اما براستی شما این را نفهمیدید؟ یا خود را به نفهمیدن زدید تا به این بهانه به مومنان نمازگزار و امام آنان توهین فرمایید.؟ من یقین دارم شما روح پدرتان را برای چندمین بار با اظهار نظرهای عجولانه آزرده اید. استغفار كنید و از مردم نیز عذر بخواهید چرا كه مردم امروز دارند صدای شما را می شنوند و در فرصت مناسبی كه به شما دست یابند پاسخ شما را هم خواهند داد و.....


اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا


همكلاسی شما در دبیرستان علوی در سال 1351 دكتر مهدی كوچك زاده

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 خرداد 1389    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: سیاست(تحلیلی)،     |
نظرات()