به صورتی نباشد كه این جا یك عده از افراد متفكر، صاحب منزلت فرهنگی و فكری و اجتماعی و غیره بنشینند و چیزی را تصمیم گیری بكنند، بعد ناگهان مثلاً‌ مجلس در حاشیه ی یك مصوبه،‌همه‏ی آنها را نقض كند و بی نتیجه شود. این مصلحت نیست."

گزیده ای از سخنان رهبرمعظم انقلاب در جمع اعضای شورای عالی انقلا ب فرهنگی که می طلبد نماینده های محترم مجلس جملات زیر را با دقت بخوانند:

" طبعاً مجلس شورای اسلامی مركز قانون گذاری است ، لیكن مصوبات اینجا(شورای عالی انقلاب فرهنگی) باید اجرا شود. حكم شما لازم الاتباع است ، آنچه شما مصوبه دارید مثل مجلس می ماند. مصوبات این شورا لازم الاجرا است، به هر جا كه ابلاغ شد ، دستگاه های اجرایی موظفند اجرا كند. البته این جا دستگاه قانون گذاری نیست؛ نمی خواهیم تعبیر قانون بكنیم. كما این كه در آن سؤالی هم كه از امام شد و جوابی كه ایشان فرمودند، اسم قانون گذاری نیامده؛ چون مركز قانون گذاری در قانون اساسی، یك جاست، لیكن منافاتی ندارد كه مصوبات این جا در یك حوزه و در سطح خاصی لازم الاجرا باشد اینجا برابر قانون است چون امام اینرا تأكید و تصویب كرده و آنچه امام و رهبری تصویب بكند و قرار بدهد ، طبق قانون اساسی مرٌ قانون است و هیچ مشكلی ندارد. اینجا برای كار فرهنگی قطعاً بر مجمع تشخیص اولویت دارد حداقل اینكه اصولاً اینجا برای كار فرهنگی تشكیل شده ، ولی آنجا مجموعه ای است كه مشاورین رهبری هستند . اینجا منصوبین رهبری هستند كه باید بنشینند و راجع به مسایل و سیاستهای فرهنگی بحث كنند و وقتی آن بحث را را به مجمع تشخیص می فرستند ، آنجا هم باید با نظر اعتبار به اینها نگاه بكند. " ( سخنان رهبر انقلاب در جمع اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی)


خواندن بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضاى شوراى عالى انقلاب فرهنگى در مورد لازم الاجرا بودن مصوبات شورا در سال ۷۵ هم خالی از لطف نیست:

"
البته من در مورد این مطلبی كه جناب آقای یزدی مطرح كردند، فكر نكرده ام؛ یعنی الان نمی توانم مرتجلاً‌ چیزی را عرض بكنم. قابل بررسی است. آنچه كه كلاً به ذهن من می رسد، دو مطلب است: یكی این كه ما در آن زمان، خدمت امام (رحمه الله علیه) نوشتیم كه ترتیبی داده بشود كه مصوبات این جا تضمین بشود. ایشان فرمودند كه مصوبات این شورا باید اجرا شود ـ یك تعبیر شبیه به این – ایشان تعبیر قانون نیاوردند؛ یعنی تقید داشتند كه ما واقعاً نخواهیم مركز قانون گذاری – به این معنا – درست كنیم.بله، باید ترتیب اثر داده شود؛ این است. یعنی بایستی اجرا بشود. تعبیر ایشان، یك چنین تعبیری بود كه ایشان اسم قانون نیاوردند. به عنوان مركز قانونگذاری قرار ندادند. كما این كه مجمع تشخیص مصلحت هم مركز قانون گذاری به این معنا نیست. طبعاً مجلس شورای اسلامی مركز قانون گذاری است؛ لیكن مصوبات این جا باید اجرا بشود. حالا باید ترتیبی داده بشود كه آن چیزی را كه مورد نظر شریف ایشان بود – به نظر ما هم همین خوب است كه ما بتوانیم كاری بكنیم كه آنچه این جا تصویب می‏شود – حتماً اجرا بشود. به صورتی نباشد كه این جا یك عده از افراد متفكر، صاحب منزلت فرهنگی و فكری و اجتماعی و غیره بنشینند و چیزی را تصمیم گیری بكنند، بعد ناگهان مثلاً‌ مجلس در حاشیه ی یك مصوبه،‌همه‏ی آنها را نقض كند و بی نتیجه شود. این مصلحت نیست."

منبع :وبلاگ ارمینه

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 تیر 1389    | توسط: بصیر    |    |
نظرات()