هفته نامه «پنجره» در شماره اخیر خود سند منتشر نشده‌ای درباره نظر علامه طباطبایی در مورد نوشته‌های مرحوم شریعتی منتشر نموده است:

نوشته‌های ایشان اشتباه و غیر قابل قبول است(سند شماره 1)
شماره گزارش: 321/21هـ
تاریخ گزارش: 15/5/1336
موضوع: ارسال اعلامیه
اخیرا ضمن بررسی مراسلات پستی به یک نامه که از انگلستان به آدرس آیت‎ ا... طباطبایی پست شده بود مظنون، لذا نسبت به جمع‎آوری آن اقدام گردید.

نظریه شنبه: عین پاکت جهت بررسی و هرگونه اقدام به پیوست تقدیم می ‎گردد.

نظریه دوشنبه: پاکت مذکور حاوی دو اعلامیه به امضای مسلمانان خارج از کشور و اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانشجویان اروپایی می‎باشد که مفاد اعلامیه‎های مذکور یکی در انتقاد از اعمال عباس مصباح‎زاده نماینده مذهبی آیت‎ا... گلپایگانی در لندن می‎باشد و دومی در مورد فوت دکتر علی شریعتی.

(سند شماره 2)
پنج برگ فتوکپی نظرخواهی و پاسخ آقایان حاج سید کاظم شریعتمداری، حاج سیدعلی علامه‎خانی اصفهانی، حاج سید محمدحسین طباطبایی و جعفر صبوری درباره مطالعه کتاب‎های علی شریعتی که در کاشان به دست آمده به پیوست ایفاد می‎ گردد.

ارزیابی: خبر صحت دارد.
گیرندگان: دفتر ویژه اطلاعات.

حضرت آیت‎ ا... علامه حاج سید محمدحسین طباطبایی(دام ظله)
با تقدیم سلام مفتخراً و محترماً به عرض آنحضرت می‎رساند. اخیرا در تهران شایع کرده‎اند نعوذ با... حضرتعالی نوشته‎های علی شریعتی را تأیید کرده و فرموده‎اید کوچکترین ایرادی در آن دیده نمی‎شود. استدعا دارم بذل توجهی فرموده برای روشن شدن حقایق و نجات عده‎ای از ضلالت نوشته‎ای مرقوم بفرمایید.
حاج حسین...

بسمه تعالی
این‎جانب نوشته‎های دکتر شریعتی را هرگز تصدیق نکرده و چنین سخنی به احدی نگفته‎ام و نوع مطالب ایشان اشتباه و طبق مدارک دینی اسلامی غیرقابل‎قبول می‎باشد.

مناقشه میان آنهایی كه خود را حامی و پیرو دكتر علی شریعتی دانسته، با آنهایی كه در سپهر فكری دیگری زیست داشته و خلاف باورهای وی می‎پنداشتند، حكایتی بس طولانی دارد كه به نظر می‎رسد آتش آن هرگز فروكش نكند. برخی وی را یگانه تئوریسین انقلاب اسلامی دانسته كه محرك اقشار مختلف مردم بوده است. چنین باوری كه اغراق را حتی به نوع مرگ ایشان تسری داده و موجب شده تا هرگز پرده از واقعیت آن كنار نرود، معكوسی هم داشت؛ آنجایی كه یك‎باره وی را تكفیر كردند و نقش شریعتی را منكر شدند. در تاریخ معاصر، البته بودند اندیشه‎ورزانی كه راه تعدیل و میانه در پیش گرفتند و دكتر شریعتی را نه به عرش بردند و نه بر فرش زدند.

در این بین و در آن دوران، نظر اندیشمندانی چون علامه طباطبایی از اهمیت وافری برخوردار بوده است، چراكه بسیاری از طلبگان و دانشجویان حكمت و معرفت اسلامی، نظر وی را در این وادی فصل‎الخطاب می‎دانستند. در چنین اوضاعی بود كه شایبه‎ای تأیید نظرات دكتر شریعتی از سوی وی در محافل علمی دهان به دهان شد كه موجب نگرانی برخی آگاهان شد؛ اما واكنش آن مرحوم موجب شد تا تمام بحث‎ها پایان بگیرد.

علامه طباطبایی بر این باور بود كه آثار دكتر شریعتی صرف‎نظر از ارزشی كه داشته و دارد، با اشكالاتی اساسی مواجه است. در حقیقت، ایشان نیز ضعف اندیشه‎های شریعتی را در اسلام‎شناسی آن می‎داند كه موجب می‎شود تا نگاهی ماركسیستی و چپ را در غالب سخنان و نوشتارهای وی بیابیم.

نوشته شده در تاریخ شنبه 22 آبان 1389    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: سیاست(تحلیلی)،     |
نظرات()