عضو مجلس خبرگان رهبری با هشدار شدید و صریح در مورد جریان نفوذی و تأكید بر اینكه این مسئله بزرگ‌ترین خطری است كه از صدر اسلام تا كنون تهدید كننده است، گفت: اگر تنبلی كنیم تیرگی فتنه كسانی كه خود آن‌ها را پروش دادیم، همه جا را می‌گیرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از مسئولان شورای عالی زنان با یادآوری نعمت پیروزی انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) و جانشین شایسته‌اش گفت: امروز بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد و فعالیت‌های بسیار زیادی در نظام صورت گرفته و گاه باعث بهت جهانیان شده است، اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله بسیاری داریم.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این‌كه نواقص و مشكلاتی در این سه دهه موجب شده تا به اسلام ناب نرسیم، ادامه داد: باید مسایل را به صورت ریشه‌ای حل كرد و مشكلات و نواقصی را كه جلوی تحقق این امر را گرفته‌اند، شناسایی كرد و در جهت رفع آنها برآمد.

وی با یادآوری وجود دو مشكل در بعد شناخت و بینش گفت: به اسلام باید به عنوان یك مجموعه ارگانیك نظر كرد، یعنی بدانیم اسلام مجموعه‌ای است كه اعضایش تأثیر و تأثر متقابل در یكدیگر دارند و همه اعضای آن زمینه رسیدن به هدف واحد را فراهم می‌كنند.

رئیس مؤسسه امام خمینی، اولین مشكل را نبود این نوع بینش در كشور دانست و گفت: متأسفانه این نگرش كه همه بخش‌های اسلام مانند پیكره واحدی است كه تنها رشد در یك بخش نمی‌تواند راهگشا باشد، در كشور ما و دیگر كشورها جانیفتاده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در توضیح این مطلب ادامه داد: این كه می‌گوییم اسلام جامع بوده و همه چیز از فرهنگ و اقتصاد گرفته تا حقوق و سیاست در آن وجود دارد، به این معنی نیست كه هركدام بخش مستقلی است، بلكه همه این بخش‌ها به هم پیوسته و در یكدیگر تأثیرگذار هستند.

آیت‌الله مصباح با یادآوری اینكه هر بخش از اسلام دارای لایه‌های مختلف است، دومین مشكل را نگاه سطحی به اسلام دانست و اظهار داشت: اگر به لایه‌های عمیق آن توجه نكنیم، چه بسا در درازمدت دین را از بین ببریم، چرا كه نگاه سطحی به اسلام مانند درختی است كه ریشه‌ای ندارد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه به عنوان نمونه به مسأله ولایت‌فقیه اشاره كرد و گفت: حتی در بین مسئولان نیز كسانی كه واقعا ولایت‌فقیه را شناخته و بدان اعتقاد دارند، کم هستند و حتی عده‌ای معتقدند این‌كه یك روحانی آن هم به حكم دین در رأس مسائل كشور قرار بگیرد، امر اشتباهی است.

وی افزود: با وجود این مشكلات، اگر هزار بار در مورد حقوق زن تحقیق و اجتهاد كرده و مراجع هم نظر بدهند، ولی مسئولان كشور به آن اعتقاد نداشته باشند، اصلا تصویب و اجرا نخواهد شد و حتی قوانینی بوده است كه با رأی قاطع تصویب شده و شورای نگهبان نیز تأیید كرده، اما از آنجا كه مطابق میل مجریان نبوده، متروك مانده است.

آیت‌الله مصباح ادامه داد: آنچه اهمیت دارد، تقویت اعتقاد قلبی مردم و مسئولان به اسلام است كه در این صورت حاضر هستند تا پای جان برای آن ایستادگی كنند.

وی با یادآوری لزوم فعالیت و تلاش در دو جهت فكری ادامه داد: اول آنكه اسلام به طور كامل در نظر گرفته شود و تجزیه نشود، چرا كه اگر مثلا مسأله حقوق زن حل شود و دیگر بخش‌های اسلام اجرا نشود، اثری نخواهد بخشید و باز هم ضعف وجود خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان كرد: اگر روزی مسئولینی بر سركارآیند كه در ابدی بودن احكام اسلام تشكیك كنند همان‌گونه كه در دوره‌ای چنین شد، اساس اسلام زیر سئوال می‌رود و جایی برای بحث‌هایی مانند حقوق زن در اسلام و غیره باقی نمی‌ماند.

وی ادامه داد: دومین فعالیتی كه باید صورت بگیرد، پی بردن به عمق اسلام و عقیده قلبی نسبت به آن به ویژه در مسائل اعتقادی، و عمل به اسلام است.

آیت‌الله مصباح با هشدار به مسئولان گفت: امروزه در دورن جامعه ما تشکیلاتی فراماسونری در حال شكل گرفتن است و همان‌طور که در دوران مشروطه، فراماسونری با شعار قرآن و اسلام پیش آمد، امروز نیز فراماسونری با شعارهای انقلاب و اسلام جلوه می‌كند و تحت پوشش آن حرف خود را بیان می‌كند، یعنی قالب را حفظ و محتوا را عوض می‌كند.

وی ادامه داد: چگونه كسی كه در عمرش با عالمی ارتباط نداشته و علاوه بر آن هر روز ضربه‌ای به اسلام می‌زند، می‌تواند برای اسلام مفید باشد، و معلوم نیست چه شده كه برخی نیز به آن‌ها دل بسته‌اند!

استاد اخلاق حوزه علمیه قم گفت: اگر تنبلی كنیم، زمانی از خواب غفلت بیدار می‌شویم كه تیرگی فتنه همه جا را فراگرفته است و می‌بینیم همان كسانی فتنه را آغاز كرده‌اند كه خود پرورش داده‌ایم. این عزل و نصب‌ها از كجا در می‌آید؟ این حرف‌های ملی‌گرایانه و مكتب ایرانی، آن هم در زمانی كه نهضت اسلامی در جهان اسلام در حال شكل‌گیری است، برای چیست؟ ملی گرایی و دم زدن از مكتب ایرانی با چه انگیزه‌ای می‌تواند صورت بگیرد؟

این متفكر اسلامی افزود: اگر روزی از ما بپرسند چرا برای تساوی ارث زن و مرد كاری نكردید، شاید بتوانیم عذری بیاوریم، ولی اگر به ما بگویند چرا اساس اسلام را حفظ نكردید، چه عذری می‌توانیم بیاوریم؟

آیت‌الله مصباح با یادآوری تاریخ صدر اسلام گفت: همان كسانی كه از اصحاب رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله بودند، پس از رحلت ایشان، امام علی علیه‌السلام را خانه‌نشین كردند و بنی‌امیه كه با نام اسلام بر سركار آمدند، كاری كردند كه بر همه منابر به لعن علی علیه‌السلام می‌پرداختند و مجاهدان و یاران پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز اعتراضی نكردند؛ پس جای تعجب نیست اگر برخی از یاران امام، روزی علیه اسلام و انقلاب به پا خیزند (همانگونه كه سران فتنه گذشته این چنین کردند)، و جای تعجب نخواهد بود اگر برخی از كسانی كه امروز دم از رهبری می‌زنند و از یاران رهبری هستند، فردا فتنه بزرگ‌تری را به وجود آورند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: خطری كه من احساس می‌كنم، شدیدترین خطری است كه تا كنون اسلام را تهدید كرده است و آن هم از سوی نفوذی‌هایی است كه در بین خودی‌ها در حال رشد هستند.

وی در پایان، طول عمر رهبر شایسته و مدبر نظام اسلامی را از خداوند مسألت كرد و گفت: بزرگ‌ترین نعمتی كه برای حفظ اسلام به آن امید داریم، وجود مقام معظم رهبری است.

گفتنی است این مراسم 21 فروردین ماه در سالن تشریفات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 فروردین 1390    | توسط: بصیر    | طبقه بندی: سیاست(تحلیلی)،     |
نظرات()